Genustankar i estetiska ämnen
Boken Estetiska ämnen och genus öppnar upp för goda reflektioner kring undervisning i bild, slöjd, musik och dans. Det tycker slöjdläraren Kristina Jönsson Nuszkowski som läst och recenserat.

Estetiska ämnen och genus är en antologi för alla som undervisar i bild, slöjd, musik och dans.
Titel: Estetiska ämnen och genus (2018)
Författare: Eva Skåreus (red.)
Förlag: Gleerups
Bra för: den som är intresserad av att granska och utveckla sin egen praktik
Plus: Sista sammanfattande kapitlet ger verktyg för att tänka om och tänka nytt för den egna praktiken, gärna i samverkan med kollegor.
Minus: Det nutida materialet är till viss del rätt begränsat. Fler perspektiv behövs!
Den här boken är skriven i antologiform av svenska forskare och handlar om genus i förhållande till ämnena bild, musik, slöjd och dans. Boken ger en historisk tillbakablick på ämnenas utveckling kopplat till förändringar i samhället. Det nutida perspektivet utgår från analyser av läroplan och nationella utvärderingar samt forskning.
Bokens innehåll är intressant och välskrivet. Det väcker tankar om genus i den egna undervisningen och funderingar kring om det inte finns ytterligare forskning att göra inom området.
Kristina Jönsson Nuszkowski
legitimerad lärare i bild och slöjd år 7–9, Teleborg Centrum skola